Argentina aneb země, kde se víno rodí pod Andami

Položena na jihu Amerického kontinentu, Argentina se může chlubit svou bohatou přírodní rozmanitostí a pozoruhodnou krajinou. Kontrastují v ní nížiny a horské masivy, bujná vegetace s naprosto vyprahlými oblastmi, lesy a stepy, ledovce a vodopády.

V rámci takové rozmanitosti přírodních ekosystémů se nachází několik vysoce příznivých oblastí pro rozvoj vinné révy, jež se rozprostírají po celém andském regionu. Mapu argentinské vinařské oblasti tvoří obrovský pás na západu země, který se táhne od severu k jihu mezi 22ti až 42ti stupni zeměpisné šířky.

Celková výměra vinic je přes 206 tisíc hektarů, z nichž 52% tvoří červené, 21% bílé a 27% růžové odrůdy.

Tajemství argentinských vín

Nadmořská výška až do 3000 metrů generuje mikroklima a různé druhy půdy.
Kontinentální klima vinařských oblastí nacházejících se v poušti daleko od oceánů.
Rozmanitost půdy, neboť vinařství sahá od ledové Patagonie až po slunný sever.
Mladá půda s nízkým obsahem dusíku zlepšuje kvalitu hroznů.
Suché podnebí s ročními srážkami v odrůdy rozmezí 150 – 400 mm umožňuje téměř přirozenou fytosanitární péči hroznů.
Čistota vody pro zavlažování, jež pochází převážně z tajícího sněhu v Andách.
Kulturní vinařské dědictví pramenící ze čtyři století dlouhé historie a dnes tvořící součást argentinské identity.

Rozdělení oblastí

Argentina

severni-oblast

Severní oblast

Severní oblast se odlišuje nadmořskou výškou vinic. V průměru se pohybuje od 1.000 m do 3.000 m nad mořem. Údolí Valle Calchaquí, v provincii Salta, je kolébkou nejvýše položených vinic na světě. Dalším charakteristickým znakem jsou nízké srážky, horké a suché podnebí s vysokými průměrnými teplotami a písčitá půda, která usnadňuje odvodnění.

V nitru jejích hlavních podoblastí – Cafayate, Fiambalá a Amaichá se uskrývá tisíciletá historie. Pobývali zde původní obyvatelé kultury Calchaquí a Diaguita.

Mezi speciální odrůdy regionu patří Torrontés, který se většinou pěstuje v údolí Valle de Cafayate, v provincii Salta

Oblast Cuyo

Cuyo (v jazyce Huarpe Milkayac znamená Země pouští) je jedním z nejsušších a zároveň nejplodnějších regionů, pokud jde o pěstování vinné révy. S téměř 200 tisíci hektary vinic představuje největší vinařskou oblast v zemi a hlavního výrobce vín Jižní Ameriky.

Vinice se rozprostírají ve výškách v rozmezí od 700 m do 1700 m nad mořem, s průměrnou roční teplotou 15 stupňů Celsia. Horský pás And je hlavním zdrojem zavlažování díky čisté vodě, jež pochází z tajícího sněhu. Typická a nejvíce pěstovaná odrůda je Malbec.

oblast-cuyo
oblast-patagonie

Oblast Patagonie

Patagonie je nejjižnějším regionem Argentiny pro pěstování hroznů. Zahrnuje provincie Río Negro, Neuquén a La Pampa.

Nachází se zde okolo 4.500 hektarů vinic. Zimy jsou intenzivní a léta v noci chladná, což umožňuje získat harmonickou kombinaci mezi cukrem a kyselostí, a rovněž tak mnoho vůní.

Charakteristickou vlastností regionu je pomalé a dlouhotrvající dozrávání hroznů. Výška vinic se pohybuje v rozmezí 300 až 500 metrů nad mořem. Tyto rysy dodávají patagonskému vínu velmi jemný nádech, bezkonkurenční aromatickou intenzitu a jedinečnou osobnost, přičemž odráží čistotu životního prostředí a prestiž této vinařské oblasti – nejjižnější na světě.

Festival vinobraní

Od roku 1936 je Festival vinobraní v Mendoze jedním z nejvýznamnějších státních svátků v Argentině a jeho popularita roste také na mezinárodní úrovni: v roce 2011 ho časopis “National Geographic” ohodnotil jako 2. největší festival vinobraní v žebříčku “10 nejlepších festivalů vinobraní” na světě. Každý rok se ho účastní více než 30.000 diváků. Je oslavou tradic, práce a cítění celého lidu provincie Mendoza, a to poetickým a originálním způsobem. Festival začíná požehnáním vinné révy – jejíž patronkou je Panna z Carrodilly -, a pokračuje průvodem kandidátek na Miss vinobrání centrem města, tzv. Bílou cestou královen. Oslava končí ve venkovním divadle Fray Romero Días, zasazeným uprostřed hor, působivým uměleckým představením a volbou Miss vinobraní.